قرآن آسان پورتال آموزش و مشورت قرآنی زیر نظر استاد محمد امین آراسته - 109

نگــاهــی متفـــاوت بــه قرآن
A Different View on Quran

quraneasan.ir
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد عابدی رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در همایش بین دانشکده ای هفته پژوهش و در جمع پژوهشگران ، فرهیختگان قرآنی ، معاونین و اساتید دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نشر قرآنی را لازمه جاودانه شدن فرهنگ قرآن کریم دانست و افزود : باید همه اساتید و دانشجویان دست به قلم بوده و اهل نگارش باشند.
دکتر عابدی ضمن گرامیداشت هفته پژوهش و قدردانی از حوزه معاونت پژوهش و فناوری و حجت الاسلام و المسلمین اکبری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ، جایگاه پژوهش را جایگاه والایی توصیف کرد و افزود : باید دانشجویان اهل قلم تربیت شوند و انتشارات دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یکی از فعال‌ترین انتشارات دانشگاهی کشور باشد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد اکبری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پس از خیرمقدم به حاضرین گفت : پژوهش ، تحقیق و فناوری ، تولید علم و نوآوری از منظر و منطق قرآن کریم جایگاهی عظیم ، مقدس و نقش آفرین دارد به گونه ای که اساسا قرآن کریم اسلام را دین تحقیق و تفقه ، تدبر و تفکر و پژوهش و تعقل در آیات فراوانی تعریف می کند.
وی با اشاره به اهمیت و ضرورت پژوهش در جامعه عنوان کرد : مقام پژوهش و تحقیق به قدری نزد قرآن و خداوند کریم رفیع و متعالی است که اولا قرآن از صاحبان اندیشه ، فکر ، تحقیق و پژوهشگران به عنوان میثاق و پیمان الهی یاد می کند یعنی کاری در ردیف عبودیت و بندگی خدا و رسالت انبیاء الهی .ثانیا قرآن کریم پژوهش و تحقیق را زیباترین کار و عمل عبادی به خلق خدا معرفی می کند و ثالثا در مکتب نورانی اهل بیت عصمت و طهارت ، پژوهش و تحقیق و علم آموزی و دانش افزایی عامل پیوند انسان به دامن مقدس امام معصوم و ولی خدا شمرده شده است.
دکتر اکبری ضمن بیان اینکه در سراسر قرآن کریم خداوند از سه گروه اخذ میثاق گرفته است افزود : گروه اول فرزندان حضرت آدم و ذریه اش می باشند که البته برخی در مقام عمل نقض پیمان کرده اند و پیمان شکسته اند. گروه دوم انبیاء مرسلین هستند که شدت میثاق آنان متناسب با مأموریت و رسالتی که بر عهده دارند ، متفاوت است. و اما گروه سومی که خداوند از آنان میثاق گرفته است ، دانشمندان ، عالمان دینی ، محققان و پژوهشگران در عرصه تحقیق ، تبلیغ ، تبیین و تفسیر از معارف حقایق وحیانی و قرآنی می باشد.
وی تحقیق و پژوهش را عامل بالا رفتن مقام و منزلت دنیوی و اخروی انسان عنوان کرد و گفت : علامه حلی (ره) کسی بود که از طریق تحقیق و پژوهش به مقامی رسید که نور علم و اندیشه او ، نور کواکب را تحت الشعاع قرار داده بود و از کودکی با امام عصر حضرت بقیه الله (عج) در ارتباط بود.
وی در پایان با اشاره به کتب رونمایی شده در سال جدید توسط معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان کرد : این حماسه بزرگی که در عرصه پژوهش اتفاق افتاده یک جنبش بزرگی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم می باشد و این پیشرفت را مدیون تلاش و زحمات دکتر عابدی رئیس دانشگاه هستیم که به یاری و مدد ایشان توانستیم در یک سال از ۱۴ عنوان کتاب پژوهشی رونمایی کرده و سه مجوز همایش علمی پژوهشی و دو مجوز همایش بین المللی اخذ نماییم.

 

منیعihaa.ir

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.

چهار شنبه 1 مرداد 1393

 

پورزرگری:

بخشی از توسعه فرهنگ قرآنی با مسابقات و نمایشگاه‌ها محقق می‌شود

%d8%a8%d8%ae%d8%b4%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d9%82%d9%82-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af

گروه فعالیت‌های قرآنی: یکی از قاریان بین‌المللی کشورمان با بیان اینکه نمایشگاه قرآن می‌تواند یکی از ابزارهای توسعه فرهنگ قرآنی باشد، گفت: نباید همه بار این توسعه را بر دوش نمایشگاه قرآن گذاشت.

محمدرضا پورزرگری، قاری بین‌المللی کشور در گفت‌‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان اینکه گسترش فرهنگ قرآنی را نمی‌توانیم تنها به دوش نمایشگاه قرآن بیندازیم، گفت: نمایشگاه تنها می‌تواند یکی از ابزارهای خوب و مناسب برای شکل‌گیری توسعه فرهنگ قرآنی باشد.
وی افزود: نمایشگاه قرآن با گستردگی حوزه‌هایی که دارد می‌تواند مردم را به سمت خود جذب کند و پاسخ‌گوی نیازهای قرآنی مردم و بازدیدکنندگان باشد، ما به خوبی شاهد این کارکرد بوده‌ایم و از همین مسیر هم تأثیرات مثبت آن قابل رویت بوده است.
این قاری بین‌المللی کشورمان در ادامه با بیان اینکه توسعه فرهنگ قرآنی وظیفه دولت اسلامی است، اظهار کرد: احیای فرهنگ قرآنی و اسلامی یکی از مهم‌ترین وظایف دولت اسلامی است که باید برای مردم فراهم کند تا مردم از آن استفاده لازم را ببرند.
پورزرگری تصریح کرد: البته این یک بخش از داستان است و بخش دیگر نیز رفتار حکومت و مناسبات موجود در جامعه است که می‌تواند به توسعه فرهنگ و رفتار دینی و اسلامی منجر شود، تعاملاتی که دولت و حکومت با مردم دارد و نوع برخورد مسئولان دولتی به عنوان تابلوی دولت اسلامی با مردم نیز سهم به‌سزایی در توسعه و ایجاد فرهنگ اسلامی و قرآنی خواهد داشت.
وی گفت: در کنار این موارد ایجاد نمایشگاه قرآن، فضاهای قرآنی، جلسات و مسابقات قرآن نیز می‌تواند به قرآنی شدن جامعه ما به ویژه نسل جوان کمک کند.

این فعال قرآنی کشور عنوان کرد: یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در این توسعه اثرگذار باشد، بحث فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها است، اساتید دانشگاه‌ها باید در کنار آموزشی که ارائه می‌دهند، اخلاق، رفتار و دین‌محوری آنها بتواند در جامعه اثرگذار باشد و باعث گام نهادن دانشجویان در مسیر قرآن و عترت(ع) شود.
این قاری بین‌المللی کشور بیان کرد: باید در سایه آشنایی با قرآن و توسعه این فرهنگ در جامعه بنا را بر این بگذاریم که به مرحله‌ای برسیم که خداوند برای ما در نظر گرفته است و آن هم اینکه قرآنی شدن ما منتهی به عمل به آموز‌ه‌های قرآنی شود.

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.

کلیک کنید...

پست شماره 23
,

برخی از مهم ترین پورتال های سازمان مردم نهاد عصر دانش و آگاهی

 

سایت روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان مردم نهاد عصر دانش و آگاهی   اینجا

پورتال مهم ترین پروژه های سازمان     اینجا

پورتال یگان سایبری فرهنگی    اینجا

پورتال جشنواره بزرگ فرافرهنگ     اینجا

پورتال آرمان ما      اینجا

 

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.

گروه فعالیت‌های قرآنی: سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در راستای تکمیل شبکه قرآنی ـ مردمی در سطح تهران، طی مراسمی، همزمان با مبعث پیامبر اعظم(ص) هزار پایگاه قرآنی را در نواحی مقاومت بسیج تهران راه‌اندازی می‌کند.

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.