قناعت به قرائت و حفظ قرآن مهم‌ترین آسیب در جامعه قرآنی است

نگــاهــی متفـــاوت بــه قرآن
A Different View on design

quraneasan.ir


 

بحرالعلوم:

قناعت به قرائت و حفظ قرآن مهم‌ترین آسیب در جامعه قرآنی است

%d9%82%d9%86%d8%a7%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%a6%d8%aa-%d9%88-%d8%ad%d9%81%d8%b8-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d9%85%d9%87%d9%85%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa

 

گروه فعالیت‌های قرآنی: استاد حفظ قرآن اظهار کرد: قناعت کردن به قرائت و حفظ قرآن و بی‌توجهی به کاربردی کردن آیات قرآن در زندگی مهم‌ترین آسیبی‌ است که در جامعه قرآنی وجود دارد.

محمدمهدی بحرالعلوم، استاد حفظ قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با تأکید بر لزوم عمل به قرآن از سوی حافظان و قاریان قرآن کریم گفت: قاریان و حافظان قرآن که منتسب به قرآن هستند باید همواره شاخص‌هایی را در رفتار و عمل خود مورد توجه قرار دهند که البته این شاخص‌ها در قرآن کریم آمده و قرآن بهترین شاخص برای رفتار و عمل قرآنیان است.
بحرالعلوم افزود: هرچند که شاخص‌های اخلاق حرفه‌ای قاریان و حافظان، خود قرآن است اما اینکه قاریان و حافظان ما تا چه میزان به این شاخص‌ها عمل می‌کنند یا نه؟ جای بحث دارد. نمی‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که قاریان و حافظان ما به طور کامل این شاخص‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند یا اینکه از اخلاق و رفتار قرآنی بی‌بهره‌اند و البته هیچکدام از این ادعاها هم درست نیست.

جامعه قرآنی ما سالم و قابل قبول است
وی عنون کرد: باید بپذیریم جامعه قرآنی ما سالم و قابل قبول است اما به هر حال با توجه به اینکه ما قرآنیان منسوب به قرآن هستیم توقعات از ما هم بیشتر است و این توقعات از اعضای جامعه قرآنی هیچگاه به پایان نمی‌رسد پس اعضای جامعه قرآنی باید بدانند که سطح توقعات از آنها همواره بالاتر است و نباید خود را هیچگاه بی‌نیاز از پیشرفت احساس کنند.

قرآنیان رفتاری شایسته قرآن داشته باشند

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه گفت: قاریان و حافظان قرآن رفتاری شایسته قرآن داشته باشند که زیرا توقع از آنها بیشتر است. اگر دیگران مشکلی در رفتار و گفتار قاریان و حافظان قرآن ببینند از آنها رنجیده می‌شوند و ابراز می‌کنند که از یک حافظ یا قاری قرآن چنین انتظاری نداریم؛ پس قرآنیان همواره این نکته را باید مورد توجه قرار دهند.

اخلاق قرآنی نیازمند مراقبت و دادگاه بیرونی نیست
وی یادآور شد: اگر قرآن واقعا به قلب کسی راه یافته باشد و آن شخص واقعا قاری و حافظ قرآن باشد اخلاق قرآنی به طور طبیعی در اعمال و رفتار او سر می‌زند. اخلاق قرآنی نیازمند یک مراقبت بیرونی و دادگاه برای قضاوت نیست بلکه یک شخص قرآنی خودش باید مراقبت داشته باشد و اجازه ندهد که دیگران رفتار او را قضاوت کنند.
بحرالعلوم در این بخش از سخنان خود گفت: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند «دو گروه هستند که اگر اصلاح شوند، امت اصلاح می‌شود و اگر فاسد شوند امت فاسد می‌شود؛ این دو گروه مسئولان و سردمداران و همچنین قاریان و علمای دینی هستند.» پس به این دلیل که عموما مردم تجلی آیات قرآن را در افراد منتسب به قرآن می‌بینند قرآنیان باید در رفتار و عمل خود حساسیت‌های لازم را داشته باشند.

جلسات قرآن نباید فقط به سمت قرائت و الحان موسیقی برود
وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بیشترین آسیبی که ممکن است در جامعه وجود داشته باشد قناعت کردن به قرائت و حفظ قرآن است؛ اگر جلسات قرآن ما فقط به سمت الحان و موسیقی برود و حفظ هم به سمت تکنیک‌های حفظ و نحوه مرور محفوظات برود آسیبی بزرگ برای جامعه قرآنی خواهد بود.

قرآنیان در آموزش قرآن فقط به ظواهر نپردازند
این استاد حفظ قرآن ادامه داد: قاریان و حافظان قرآن نباید در کار قرآنی خود فقط به آموزش ظواهر قرآن و قرائت و حفظ توجه کنند بلکه لازم است در کنار قرائت و حفظ قرآن به کاربردی کردن آیات قرآنی در جامعه توجه داشته باشند. قاری و حافظ قرآن باید بدانند قرآنی که می‌خواند یا حفظ می‌کند فقط قرائت ساده نیست بلکه باید عملی و کاربردی کردن این آیات را در زندگی خود و اطرافیان دنبال کنند.
وی در پایان گفت: همچنین قاریان و حافظان قرآن نباید به آنچه که دارند مغرور باشند و احساس بی‌نیازی کنند بلکه باید همواره خود را نیازمند کسب دانش‌های بیشتر قرآنی دانسته و در برابر مستمعان و اطرافیان خود متواضع باشند.

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]