جهاد دانشگاهی نقش مؤثری در تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی دارد

نگــاهــی متفـــاوت بــه قرآن
A Different View on design

quraneasan.ir

%d8%ac%d9%87%d8%a7%d8%af-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-%d9%86%d9%82%d8%b4-%d9%85%d8%a4%d8%ab%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%ad%d9%82%d9%82-%d8%a7%d9%87%d8%af%d8%a7%d9%81-%d9%85%d9%86%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af

گروه اجتماعی: ‌یکی از اهداف جهاد دانشگاهی ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های دولتی با مؤسسات غیردولتی جهت هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌های قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی است و این نهاد ‌می‌تواند جهت تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی تأثیرگذار باشد.

رحیم زارع، منتخب مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، با یادآوری اینکه جهاد دانشگاهی از نهادهای انقلابی است، گفت: این نهاد بعد از انقلاب علاوه بر مأموریت فرهنگی جهت تقویت و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی که داشت، مأموریت‌های آموزشی مختلفی نیز انجام داد و مأموریت‌های آموزشی آن موجب ارتقای علم در کشور شد.
وی به منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور اشاره کرد و آن را راهبرد امور قرآنی جامعه برشمرد و افزود: موارد و برنامه‌هایی که در این منشور دیده شده است، به کمک جهاد دانشگاهی می‌تواند اجرایی شود.

ارتقای فعالیت‌های قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی؛ از اهداف جهاد دانشگاهی
زارع ادامه داد: ‌یکی از اهداف جهاد دانشگاهی ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های دولتی با مؤسسات غیردولتی جهت هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌های قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی است، لذا جهاد دانشگاهی به نمایندگی از وزارت علوم، جهت ایجاد این هماهنگی‌های می‌تواند اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی را تحقق بخشد.
سخنگوی فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس تأکید کرد: جهاد دانشگاهی می‌تواند فرهنگ قرآنی را در نظام مدیریت، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کشور اشاعه و توسعه دهد. 
وی اضافه کرد: پس با توجه به اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد انقلابی است، ما می‌توانیم از ظرفیت آن هم در ارتقای فرهنگ کشور و هم در ارتقای امور اجتماعی که اینها یک رابطه دو طرفه دارند و هم ارتقای امور اقتصادی، سیاسی و حقوقی کشور استفاده کرده و یک هم‌افزایی بین همه این موارد ایجاد کنیم.
زارع ابراز کرد:‌ جهاد دانشگاهی نهادی است که تاکنون اثرگذاری خوبی در کشور داشته است و انصافاً مؤثر بوده است اما هنوز جای بیشتری جهت استفاده از ظرفیت آن وجود دارد یعنی آن فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی که بحث امور فرهنگی است به‌خصوص در سالی که به نام فرهنگ نام‌گذاری شده است، باید از این ظرفیت برای اشاعه فرهنگ قرآنی در کشور استفاده کنیم.

جهاد دانشگاهی جهت مقابله با جریانات اسلام‌هراسی در دنیا ورود پیدا کند
منتخب مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس عنوان کرد: امروزه با توجه به اینکه گروه‌هایی در نقاط مختلف دنیا به‌وجود آمده‌اند که عملاً اسلام‌هراسی را در دستور کار خود قرار داده‌اند، برای مقابله با این اسلام‌هراسی‌ها جهاد دانشگاهی می‌تواند ورود پیدا کند البته حمایت‌های دولتی در امور اجرایی و بودجه این نهاد نیز ضروری است.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه علم و فرهنگ نیز اثرات خوبی در کشور داشته است، گفت: ‌میان رابطه‌های سیاست و فرهنگ، اقتصاد و فرهنگ، رابطه علم و فرهنگ از تمام امور دیگر قوی‌تر است که جهاد دانشگاهی به‌خوبی در این دو حوزه عمل کرده است.
سخنگوی فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس در ادامه به فعالیت‌های خبرگزاری ایکنا اشاره کرد و گفت: ایکنا یک خبرگزاری بسیار مؤثر است که با وجودی که اقدامات فراوانی در زمینه فعالیت‌های و توسعه فرهنگ قرآنی در کشور انجام داده‌ است، هنوز هم جای کار بیشتری دارد.
وی با بیان اینکه شخصاً به خبرگزاری ایکنا به‌دلیل اینکه یک خبرگزاری تخصصی قرآنی است، احترام می‌گذارم، افزود: امروزه که فرهنگ جامعه ما کمی از فرهنگ قرآن دور شده است و فرهنگ دینی در جامعه کمرنگ شده است امثال خبرگزاری ایکنا که مأموریت اصلی آنها توسعه همین فرهنگ در جامعه است، می‌توانند مؤثر باشند گرچه تاکنون نیز مؤثر بوده‌اند اما این نقش می‌تواند پررنگ‌تر شود.

امکانات و بودجه خبرگزاری ایکنا تقویت شود
منتخب مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس تأکید کرد: جهت پررنگ شدن نقش خبرگزاری ایکنا نیز در این زمینه باید امکانات فیزیکی و بودجه‌ای آن تقویت شود.
وی در پایان اظهار کرد: من همیشه اخبار خبرگزاری ایکنا را رصد می‌کنم و از سوژه‌های آن برای موارد مختلف استفاده می‌کنم.

 

منبع iqna.ir

توجه : تمام حقوق مطالب برای قرآن آسان محفوظ می باشد.

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]